Şu an cüzdanınızın bi yerinde duran, ÖSS’ye girerken lise müdür yardımcısı tarafından çekilen dandik vesikalığınızı barındıran, ergonomiden ve şık bi tasarımdan yoksun, dandirik öğrenci kimliğinizi çıkarıp masanın üstüne koyun. Bakın bi kendisine. İyi bakın. Sonra da kendinizi, bu öğrenci kimliğini Paris’te Louvre müzesinde öğrenci indiriminden faydalanmak için görevliye gösterdiğinizi kafanızda canlandırın. Görevlinin size kıçıyla güldüğünü canlandırmanıza gerek yok, olacak olan şey zaten o.

ISIC‘in anafikri de burdan çıkıyor. Bir grup güzel insan bu olayı düşünüp ne kadar da iğrenç bir durum olduğunu farketmişler. Sonra da, “Aga, şöyle enternasyonel bi öğrenci kart yapsak ya lan!” demişler.

ISIC; International Student Identity Card, uluslararası geçerliliği olan bir öğrenci kartı. Dünyanın neresine giderseniz gidin, öğrencilere sağlanan her türlü imkandan aynen faydalanmanızı sağlıyor bu şey. Ülkemizde pek bilinmese de, özellikle avrupada, çok büyük bir geçerliliği ve işe yararlılığı sözkonusu.

15 liraya alıp 1 sene boyunca kullanabildiğiniz bu seksi kart size indirim, ayrıcalık, yerine göre de beleşcilik şansı veriyor. Geçerli olduğu yerler de oldukça geniş. Elbette başı müzeler ve hosteller çekiyor. Restoranlar, otobüs şirketleri, uçak şirketleri, mağazalar, telekomunikasyon.. Sözü her yerde geçiyor.

Onu geçtim, aynı zamanda da telefon kartı bu. Uluslararası aramalarda gayet uygun fiyatları var. Kontör hesabı işleyen bi sistemi var, ve tüm telefon kabinlerinde kullanılabiliniyor. Otomatikman gidip Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’yi aramanın ücretlerine baktım sitesinden, ve dakikasının 30 cent (50 kuruş falan) olduğunu gördüm, ki gayet makul sayılır. Sanırım kendisinden güzel güzel faydalanacağım.

Almak da zor bi iş değil. Gençtur adında bi öğrenci şirketi var İstanbul merkezli. Kendilerine öğrenci belgemi, vesikalık fotoğrafımı ve 15 lirayı PTT’den posta yoluyla gönderdim; ki parayı da zarfa koyma fikri tamamen telefonda görüştüğüm yetkiliye ait. Havale için bi hesap numarası istediğimde “Koyun zarfın içine, bişi olmaz” demesi beni South Park sessizliğine gömen ender anlardan biridir.
Genelde 2 gün içinde kartı basıp gönderiyorlarmış ama hem benim zarfı Cuma günü postalamam, hem de PTT’yi tercih etmem kartı teslim almamı Çarşamba gününe dek geciktirdi.

Velhasıl, kendisi gerçekten faideli bir kart ve yurt dışında çıkacak olan her öğrencide bulunması gereken şeylerden biri. İlk 3’e bile girer hatta. Bence. Evet.
www.isic.org

Reklamlar